google

  jedzenie, firmy spożywcze, branża spożywcza

  Kursy walut 21.01.2019
  1 USD
  3.7751
  0.0057
  1 EUR
  4.2928
  -0.0036
  1 CHF
  3.7844
  -0.0073
  1 GBP
  4.8457
  -0.0316
  1 RUB
  0.0569
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Filety z kaczki - 5 powodów, dla których warto je jeść

  Filety z kaczki - 5 powodów, dla których warto je jeśćFilety z kaczki rzadko goszczą na polskich stołach. A to błąd. Kacze mięso odznacza się bowiem szeregiem właściwości odżywczych i pomaga zachować zdrowie organizmu. Chcesz mieć więcej siły i spożywać pełnowartościowe mięso bez hormonów? Jedz kaczkę. Poznaj 5 najważniejszych powodów, dla których warto jeść filety z kaczki.

  Powód numer 1: Mięso z kaczki zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe

  Filety z kaczki obfitują w cenne dla ludzkiego organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy te obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu, zapobiegają zlepianiu się płytek krwi, obniżają ciśnienie tętnicze, a co za tym idzie- mają działanie lecznicze i profilaktyczne w chorobach niedokrwiennych serca.

  Mięsu kaczki zarzuca się, że zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak to nie obecność kwasów nasyconych, ale stosunek kwasów wielonienasyconych do nasyconych świadczy o tym, czy dane jedzenie jest korzystne, czy niekorzystne dla zdrowia. Według badań przeprowadzonych przez dietetyków na Wydziale Nauk o Żywności SGGW w Warszawie, stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do nasyconych kwasów w mięsie kaczki jest odpowiedni dla ludzkiego organizmu. Dodatkowo, według dietetyka klinicznego Katarzyny Kosałki, nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w filetach z kaczki są korzystne dla osób, które cierpią na choroby układu krążenia, albowiem wspierają leczenie tego schorzenia.

  Powód numer 2: Mięso z kaczki leczy anemię

  Mięso z kaczki ma w sobie dużo żelaza (2,1 mg na 100 g). A to właśnie tego pierwiastka brakuje ludziom cierpiącym na anemię. Żelazo jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. Jeśli zaczyna brakować go w diecie, ludzie stają się osłabieni, mają skłonność do omdleń, odczuwają bóle głowy, mają zaburzenia snu i koncentracji. Niedobór żelaza we krwi stwierdza się na podstawie parametrów hematologicznych, jak również wskaźników metabolizmu tego pierwiastka. Kiedy poziom żelaza, ferrytyny, jak również transferryny jest obniżony, wówczas warto sięgnąć po filety z kaczki i spożywać je przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby zwiększyć poziom żelaza we krwi.

  Powód numer 3: Mięso z kaczki jest wolne od sztucznych hormonów

  Zarówno mięso z kurczaka, jak i z kaczki, zawiera pełnowartościowe białko. Jednak większość ludzi kupuje kurczaki. Dlaczego? Dlatego, że są tańsze. Nikt jednak nie zastanowi się, skąd bierze się tak niska cena tego produktu. A wynika ona z tego, że kurczak rośnie i dojrzewa nienaturalnie szybko, bardzo często z powodu podawanych mu hormonów wzrostu. Co więc spożywamy w takim mięsie oprócz białka? Sztuczne hormony, które niekorzystnie wpływają na naszą gospodarkę hormonalną. Kaczka jest hodowana w sposób bardziej naturalny i jej zjedzenie nie powoduje, tak jak w przypadku jedzenia kurczaka, szybszego dojrzewania dziewczynek, czy też wzrostu gruczołów piersiowych u małych chłopców.

  Powód numer 4: Filety z kaczki są odpowiednie dla sportowców

  Każdy, kto uprawia sport, wie, jak ważna przy ćwiczeniach jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Nie może w niej zabraknąć żadnego składnika. W przeciwnym razie organizm będzie osłabiony, a mięśnie nie będą rosnąć w odpowiednim tempie. Bardzo ważnym składnikiem diety sportowca jest białko. Powinno być ono pełnowartościowe, takie jak w mięsie kaczki, czyli posiadać większość egzogennych aminokwasów (takich, których organizm nie jest sam sobie wyprodukować). Filety z kaczki mają też tę zaletę, że oprócz niezbędnych do wzrostu mięśni aminokwasów, zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów takich jak: witaminy z grupy B, żelazo czy fosfor, które wzmacniają organizm i pozwalają na wydłużony czas treningu.

  Sportowcy, zwłaszcza ci zawodowi, bardzo często borykają się z problemem nieszczelnych jelit. Aby je uszczelnić, czyli spowodować, że przestrzenie między enterocytami nie będą rozluźnione i nie będą przepuszczać toksycznych substancji, powinni jeść potrawkę z kaczki opartą na gęstym, odżywczym rosole. Przykładowy przepis na potrawkę można znaleźć na blogu mistrzyni karate- Anny Lewandowskiej, żony słynnego piłkarza- Roberta Lewandowskiego. Jest to kolejny dowód na to, że wielcy sportowcy wiedzą, co jest zdrowe i dlatego jedzą mięso z kaczki.

  Powód numer 5: Filety z kaczki idealne dla osób niedożywionych

  Mięsu z kaczki zarzuca się kaloryczność. Ale czasem bywa ona zbawienna. W przypadku osób niedożywionych: ludzi starszych lub dzieci-niejadków, zjedzenie kilku kęsów kaczki, zaspokaja potrzeby kaloryczne i bilansuje energetycznie ich dietę. Niedożywienie jest poważnym problemem, gdyż osłabiony organizm jest bardziej narażony na choroby, a gdy już do choroby dojdzie, wówczas boryka się z problemami układu krążenia, układem oddechowym, czy skłonnością do stanów septycznych. Zanim więc organizm takiej osoby padnie ofiarą jakiejś infekcji, warto zadbać o dostarczenie jej wysokoenergetycznego jedzenia, które w małym kęsie będzie miało skumulowane witaminy, białko, jak również niezbędne tłuszcze. Dzięki temu organizm szybciej wróci do stanu równowagi.

  Źródło:

  • http://www.forumkardiologiczne.pl/artykul/tluszcze-w-profilaktyce-chorob-ukladu-krazenia/18774
  • https://www.menshealth.pl/zdrowie/Prawda-o-kurczakach-i-antybiotykach,7630,4
  • https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/active,3023/kurczak-kaczka-czy-indyk-zobacz-co-najlepiej-jesc,173276,1,0.html
  • M. Jarosz, W. Respondek, Wpływ stanu odżywienia na skuteczność i koszty leczenia [w:] Zasady prawidłowego żywienia chorych w szpitalach, Warszawa 2011, s. 26-27
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.