google

  jedzenie, firmy spożywcze, branża spożywcza

  Kursy walut 18.07.2019
  1 USD
  3.7933
  -0.0105
  1 EUR
  4.2635
  -0.0009
  1 CHF
  3.8505
  0.0071
  1 GBP
  4.7341
  0.0166
  1 RUB
  0.0603
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wędzarnie Weber – wędzone mięso, ryby, warzywa i sery

  Wędzarnie Weber – wędzone mięso, ryby, warzywa i sery

  Oferta urządzeń służących do przygotowywania rozmaitych potraw poprzez wędzenie stała się obecnie dosyć bogata. Do najbardziej popularnych urządzeń należą wędzarnie marki Smokey Mountain™ przeznaczone do użytku domowego.

  Budowa wędzarni ogrodowej

  Wędzarnie domowe to niewielkie urządzenia złożone z kilku zintegrowanych elementów. Podstawę stanowi komora wędzenia, czyli kocioł ze specjalną pokrywą. Obydwie części są pokryte parcelowaną emalią. W pokrywie kotła zamontowano termometr, którego zadaniem jest kontrola optymalnej temperatury. Na dnie umieszczono ekran termiczny, który zabezpiecza cały obszar przed promieniowaniem ciepła. Ważny element wyposażenia stanowią dwa chromowane ruszty. Na stronie dystrybutora https://www.top-grille.pl/category/wedzarnie-weber dostępne są różne modele wędzarni ogrodowych.

  Wędzenie zgodnie z tradycją

  Wędzenie to proces obróbki mięsa i jego przetworów, ryb oraz sera i warzyw. Produkty są poddawane działaniu dymu wędzarniczego, w wyniku czego pod wpływem ciepła i związków chemicznych zawartych w tym dymie powstają produkty o specyficznym, niezwykłym zapachu i smaku. Dym uzyskiwany jest w trakcie reakcji zachodzących podczas spalania drewna oraz jego pochodnych, m.in. trocin wędzarniczych.

  Mięso, ryby i sery - smakowite wędzonki

  Wędzenie ma na celu uzyskanie smacznych produktów o typowym zapachu, zabarwieniu i smaku. W procesie wędzenia następuje redukcja wody w mięsie, rybach czy serze, a towarzyszą jej inne zmiany chemiczne i fizyczne. Powierzchnia wędzonego mięsa, ryb czy serów obsuszona, a substancje zawarte w dymie wykazują działanie bakteriobójcze. Dzięki nim  żywność wędzoną można dłużej przechowywać i nie ulega ona zepsuciu. Im dłużej wędzimy poszczególne produkty, tym bardziej tracą one wodę. Natomiast produkty z dużą zawartością tłuszczu stają się lżejsze, gdyż zawarty w ich tłuszcz wytapia się. W przypadku produktów solonych - poprzez zmniejszenie zawartości wody w rybach, mięsie czy serach – zwiększa się ilość soli, co nadaje im charakterystyczny dymny i słony smak. Powstała na powierzchni brązowa skórka ze ściętego białka blokuje przenikanie dymu do głębszych warstw sprawiając, że produkty wędzone najintensywniej pachną i smakują z zewnątrz, a w środku mają łagodniejszy smak i bardziej delikatny zapach. Z kolei produkty solone i peklowane, a następnie wędzone, pozwalają lepiej przeniknąć przyprawom i innym składnikom do środka.

  Temperatura wędzenia

  Poszczególne produkty można wędzić w dymie gorącym lub zimnym. Jeśli chcemy długo wędzić dany rodzaj mięsa lub ryby powinniśmy wykorzystać tzw. zimny dym. Jeśli z kolei zależy nam na dobrze peklowanym mięsie, najlepiej wędzić je w wysokiej temperaturze, gdyż ciepło poprawia krążenie soków, a jednocześnie mięso nabiera lepszego smaku i ładnej barwy.

  Wędzenie w zimnym dymie

  Wędzenie dymem zimnym odbywa się w różnej gęstości dymu w temperaturze pomiędzy 12-25°C. Cały proces takiego wędzenia trwa znacznie dłużej niż tradycyjne wędzenie – nawet kilkanaście dni. Produkty wędzone „na zimno” mocno wysychają, więc mogą zmniejszyć swoją masę nawet o 20%, a ich smak jest wybitnie intensywny – dymny.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.