Artykuł Dodaj artykuł

Naturalnie i smacznie według dietetyk Anety Łańcuchowskiej

02-08-2016, 02:00

Odżywianie to coś więcej niż zwykła potrzeba fizjologiczna organizmu. By mieć więcej energii, żyć zdrowiej oraz przygotować swoje ciało do realizacji zadań, które spadają na nas każdego dnia, pamiętać musimy o odpowiedniej diecie. Garść porad dotyczących zdrowego odżywiania zdradza znana dietetyczka oraz pasjonatka zdrowej i smacznej kuchni - Aneta Łańcuchowska, będąca twarzą kampanii "Naturalnie Smaczne!" Knorr.

Naturalnie i smacznie według dietetyk Anety ŁańcuchowskiejW jaki sposób odpowiednio zbilansować dietę?

„Prawidłowa dieta to ta urozmaicona, w której znajdują się produkty z każdej grupy żywieniowej. Najnowsza piramida żywieniowa, opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia, mówi, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy, przy zachowaniu proporcji: ¾ mają stanowić warzywa, a  ¼ - owoce. Nie możemy zapominać również o innych produktach pochodzenia roślinnego, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe czy tłuszcze roślinne. Ważnym składnikiem takiej diety są ryby oraz przetwory mleczne”, mówi Łańcuchowska.

Co robić, by w naszej diecie znalazła się odpowiednia ilość warzyw i owoców?

„Możliwości mamy naprawdę wiele. Warzywa i owoce dostępne są w różnych rodzajach, smakach, kolorach. Posłużą do przygotowywania sałatek, mogą stanowić dodatek do drugiego dania czy urozmaicić danie makaronowe. Coraz popularniejsze są także koktajle warzywno-owocowe.

 

Po warzywa możemy sięgać w świeżej wersji, jak również te utrwalone na potrzeby dłuższego przechowywania, np. ususzone. Co ważne, suszenie to naturalna metoda, która pozwala na bezpieczne  przechowywanie żywności bez konieczności dodawania konserwantów. Proces ten polega na usunięciu wody ze składników produktu, dzięki czemu mikroorganizmy powodujące procesy psucia nie mogą funkcjonować. W ten sposób produkt zachowuje swoją trwałość, a przy tym, co równie ważne, nie zawiera żadnych ulepszaczy.

Suszyć możemy samodzielnie w domu, ale sięgać też możemy po kompozycje suszonych składników pomagające przygotowywać nasze dania. Przykładowo, wyłącznie suszone składniki: warzywa, przyprawy i zioła stały się podstawą linii „Naturalnie Smaczne!” Knorr, która - co więcej - zawiera 100% naturalnych składników. Oznacza to, że w składzie produktów występują wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, które dobrze znamy ze swojej domowej kuchni”, mówi Łańcuchowska.

Dlaczego niektórych warzyw nie powinniśmy obierać?

„W warzywach witaminy i składniki mineralne znajdują się tuż pod skórką, dlatego nie warto jest obierać na przykład cukinii, bakłażana, pietruszki czy marchewki. Zamiast tego wystarczy, że umyjemy je przy pomocy szczoteczki w ciepłej wodzie i będą gotowe do jedzenia”, radzi dietetyczka.

 

Czym zastąpić sól w kuchni?

W diecie Polaków jest zazwyczaj zbyt dużo soli. Istnieją jednak sposoby na to, by zredukować jej ilość, nie tracąc tym samym na smaku potraw. „Powszechnie wiadomo, że sól w nadmiarze nikomu nie służy. Stosować możemy w zamian zioła i przyprawy, których w naszych kuchniach na pewno nie brakuje. Zapewnią one intensywny smak, bez potrzeby dosalania dań, i wydobędą z nich to, co najlepsze”, mówi Aneta Łańcuchowska.

Jak utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu?

Prawidłowe nawodnienie organizmu to bardzo istotny element właściwie funkcjonującego ciała człowieka, dlatego Aneta Łańcuchowska radzi: „By się odpowiednio nawodnić, nie możemy pić ani za dużo, ani za mało. Ważne jest, żeby pić regularnie, gdyż nasz organizm nie potrafi magazynować wody".

Te wskazówki na pewno pomogą nam utrzymać organizm we właściwej kondycji oraz dobrym zdrowiu i samopoczuciu.

Podobne artykuły