EKOstyl - Targi Zdrowej żywności, Stylu życia i Ekorodziny cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem osób dbających o zdrowie, kondycję czy styl życia i przyciągały tłumy odwiedzających tę imprezę gości. Targi te również inspirowały pomysły na upominki świąteczne oraz „zdrowe zakupy”. Niestety z powodu pandemii tegoroczna 8 edycja tego wydarzenia musiała zostać przełożona na inny termin (marzec 2021 r.)
Dżem z agrestu, chleb na zakwasie bio, wiejskie jajka czy kiszona marchew– z każdym rokiem chętniej otwieramy się na lokalne dobra, szukając alternatywy dla żywności masowo dostępnej w marketach. Internetowe targowiska z rzemieślniczymi wytworami przyciągają coraz więcej klientów z kilku powodów. Jakich?
Kolejna edycja największych targów żywności i napojów w Polsce odbędzie się tradycyjnie – stacjonarnie w dniach 5 – 7 kwietnia 2022 r. w EXPO XXI w Warszawie. Po miesiącach przestoju spowodowanych obostrzeniami covidowymi, nadszedł czas, aby przywrócić do życia targową atmosferę i spotkać się na żywo. Organizatorzy targów podkreślają, że niezwykle cieszą się na możliwość bezpośrednich spotkań a wśród Wystawców i Odwiedzających potrzeba kontaktu na żywo jeszcze nigdy nie była tak wielka.
Rośnie świadomość społeczeństwa na temat pozytywnego wpływu rolnictwa ekologicznego na klimat. Według badania opinii SW Research, zrealizowanego w ramach kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”, aż 70,3 proc. badanych uważa, że oddziaływanie rolnictwa ekologicznego na środowisko naturalne jest korzystne!
Zima to czas, w którym szczególnie doceniamy rozgrzewające, proste i sycące potrawy. A jednak nie każdy ma ochotę spędzać długie godziny w kuchni, zwłaszcza gdy dni są krótkie, a lista obowiązków długa. Właśnie dlatego zimowe przepisy oparte na trzech składnikach cieszą się tak dużą popularnością. Są szybkie, intuicyjne i jednocześnie pełne sezonowego smaku.
Mija pięć lat od pierwszej certyfikacji żywności zorganizowanej w ramach programu „Doceń polskie”. Podczas dwudziestego audytu, który odbył się 27 kwietnia br. w Czeladzi, członkowie Loży Ekspertów ocenili niemal 170 artykułów z asortymentu 75 firm. Jubileuszowa atestacja produktów spożywczych była także pretekstem do rozmowy o tym jak zmieniła się branża spożywcza i w jakim zmierza ona kierunku.
W Polsce produkuje się rocznie około 27 tysięcy ton miodu, a eksportuje się ponad 14 tysięcy. Mimo rosnącej liczby pasiek, krajowa produkcja nie pokrywa rosnącego zapotrzebowania rynku. Szacuje się, że łącznie konsumpcja miodu w Polsce wynosi niecałe 40 tysięcy ton, co oznacza, że każdego roku ok. 27 tysięcy ton – musimy importować. Ponieważ tak jak Polsce, tak i w całej Unii Europejskiej, produkcja miodu jest średnio o 40% niższa niż spożycie, coraz częściej sięgamy po miód spoza wspólnoty. Import miodu pozwala utrzymać ciągłość dostaw oraz zapewnia konsumentom różnorodność smaków na sklepowych półkach.
Za nami Dzień polskiej żywności. Za sprawą nietypowego święta, 25 sierpnia (już po raz czwarty) rodzime produkty spożywcze były w centrum zainteresowania. Pomysłodawcy wydarzenia - twórcy programu „Doceń polskie” - nie zwalniają tempa i kontynuują propagowanie polskich artykułów spożywczych.
Wystarczy jeden telefon, chwila cierpliwości i już ciepły posiłek czeka pod drzwiami. Albo szybki wypad do sklepu, gdzie na półce czeka gotowy zestaw obiadowy, wymagający jedynie kilku minut w mikrofalówce. Tempo współczesnego życia, codzienne zmęczenie, a czasem po prostu brak czasu lub ochoty na gotowanie – to wszystko sprawia, że sięgamy po gotowe rozwiązania częściej niż kiedykolwiek. Wygoda podgrzania jedzenia bezpośrednio w opakowaniu jest niezaprzeczalna, ale czy na pewno bezpieczna?
Uniwersytet w Siedlcach prowadzi innowacyjne badania nad uprawą ziemniaka jadalnego o barwnym miąższu. To warzywo, które może stać się polską odpowiedzią na światowy trend „superfoods”.
Wyniki badań cytowanych w raporcie „Talerz przyszłości”, który został opracowany przez ekspertów Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy „Żywność dla Przyszłości” wskazują, że nawyki żywieniowe Polaków znacząco odbiegają od aktualnych krajowych zaleceń zdrowego żywienia oraz założeń diety planetarnej.
Trend zdrowego odżywiania i żywności funkcjonalnej sprawia, że bardzo świadomie komponujemy naszą dietę. Sięgamy po najwyższej jakości produkty i czytamy etykiety. Popularne są tzw. superfoods, mające wyjątkowe właściwości odżywcze, ale też doskonałe walory smakowe. Wprowadzenie ich do diety pozwala wzmocnić układ odpornościowy, co jest szczególnie ważne w okresie jesiennym.
Wygodna, przystosowana do spożywania posiłku bez pośpiechu, zachęcająca do jedzenia, przytulna, bo jej atmosfera ma przypominać rodzinne zasiadanie do stołu – taka, czyli „extra”, powinna być szkolna stołówka. Stała się ona celem programu „Extra Szkolna Stołówka”, której partnerem społecznym jest Federacja Polskich Banków Żywności.
Przemysł spożywczy, mleczarski czy napojowy to sektory dla których firma Milar przygotowała portfolio wysokiej jakości produktów specjalistycznych, spełniających m. in. wymogi higieniczne UE czy wymagania norm NSF, HALAL oraz KOSHER.
21 i 22 stycznia to ważne daty w kalendarzu każdej wnuczki i każdego wnuczka. To właśnie w te dni świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. To oni współtworzą dziecięce wspomnienia – babcine obiady są najsmaczniejsze a dziadkowe historie najciekawsze, dlatego chcemy, by byli z nami w najważniejszych momentach naszego życia. Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na to, by wzmacniać ich organizm, tak by jak najdłużej cieszyli się zarówno zdrowiem, jak i samodzielnością. O wskazówki zapytaliśmy Karolinę Łukaszewicz-Marszał, dietetyczkę kliniczną Fundacji Nutricia.