07-08-2024, 10:35
Szparagi to bardzo popularne, także w Polsce, warzywo, którego smakiem nie możemy się jednak cieszyć zbyt długo. Proponujemy kilka przepisów łączących szparagi i jajka.
Szparagi pierwsi jedli już starożytni, ale w Europie warzywo to pojawiło się w XVI wieku. Pierwotnie rosło we wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego i w Azji Mniejszej. W Polsce tradycyjnie uprawia się je w Wielkopolsce. Szparagi są trudne w uprawie, do wzrostu potrzebują odpowiednio wysokiej temperatury i dobrych warun-ków glebowych. Nie są też warzywem, które można długo przechowywać – najlepiej zjeść je w ciągu 1-2 dni od zbioru.
- Połączenie jajek ze szparagami jest bardzo korzystne pod wieloma względami, szczególnie gdy zależy nam na zdrowym posiłku – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Dro-biu Jokiel. - Oba produkty są lekkostrawne i niskokaloryczne. Zawierają też dużo wi-tamin i składników mineralnych.
W szparagach znajdziemy m.in. białka, węglowodany, błonnik i cukry, a także wita-minę A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C, E i K, sole mineralne (cynk, fosfor, fluor, jod, magnez, mangan, miedź, potas, sód, wapń i żelazo). Szpara-gi mają działanie moczopędne, hipotensyjne (obniżają nadciśnienie tętnicze), wyka-zują właściwości przeciwnowotworowe i antybiotyczne, wzmacniają układ odporno-ściowy, zawarte w nich roślinne sterole mają zdolność obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
Wykorzystując szparagi w kuchni, musimy je najpierw odpowiednio przygotować – w tym celu myjemy je i odcinamy twarde, zdrewniałe końce (2-3 cm od dołu), można też obrać dolną część, jeśli szparagi są bardzo grube.
Składniki: 1 pęczek świeżych szparagów (około 500 g), 2 jajka rozmiar M lub L Fermy Drobiu Jokiel, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka masła, sól i pieprz do smaku, ewen-tualnie starty parmezan lub inny ulubiony ser do posypania
Sposób przygotowania: Na dużej patelni rozgrzewamy na średnim ogniu 1 łyżkę oli-wy z oliwek i 1 łyżkę masła, kładziemy szparagi i smażymy około 5-7 minut, od czasu do czasu mieszając. Ważne, aby szparagi były miękkie i chrupiące. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na drugiej patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy z oliwek na średnim ogniu, wbijamy jajka, starając się nie uszkodzić żółtek, smażymy aż białka będą całkowicie ścięte, a żółtka pozostaną płynne (czyli około 3-4 minut), doprawia-my solą i pieprzem do smaku. Usmażone szparagi przekładamy na talerz i na nich układamy jajka sadzone, możemy posypać startym parmezanem lub innym ulubio-nym serem. Podajemy od razu z kromką świeżego chleba lub grzanką.
Składniki: 1 pęczek świeżych szparagów (około 500 g), 4 jajka rozmiar M lub L Fermy Drobiu Jokiel, 2 łyżki majonezu, 1 łyżeczka musztardy (opcjonalnie), 1 łyżka po-siekanego szczypiorku, sól i pieprz do smaku, 1 łyżka masła lub oliwy z oliwek (do gotowania szparagów)
Sposób przygotowania: Jajka gotujemy na twardo około 9-10 minut, a po ostygnięciu obieramy ze skorupki. Kroimy na małe kawałki lub rozgniatamy widelcem. Dodajemy majonez, musztardę (według uznania), posiekany szczypiorek, sól i pieprz. Mieszamy na gładką pastę. Odstawiamy. W dużym, najlepiej wysokim garnku zagotowujemy wodę z łyżeczką soli, cukru i masła. Dodajemy szparagi, tak aby ich główki wystawały ponad powierzchnię wody. Gotujemy przez 3-5 minut. Odcedzamy i przekładamy do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania. Przekładamy szparagi na talerz lub półmisek, na wierzchu układamy pastę jajeczną.
Składniki: Ciasto: 200 g mąki, 100 g masła (zimnego, pokrojonego w kostkę), 1 żółtko jaja rozmiar L Fermy Drobiu Jokiel, szczypta soli, 2-3 łyżki zimnej wody
Nadzienie: 1 pęczek zielonych szparagów (ok. 500 g), 100 g szynki parmeńskiej, 200 ml śmietany 30%, 3 jajka rozmiar M lub L Fermy Drobiu Jokiel, 100 g tartego sera (np. Gruyère, cheddar, parmezan), sól i pieprz do smaku, opcjonalnie gałka muszka-tołowa
Sposób przygotowania: Mąkę mieszamy z solą, dodajemy masło i rozcieramy pal-cami, aż zaczną pojawiać się drobne okruchy. Dodajemy żółtko, zimną wodę i za-gniatamy ciasto. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 30 minut.
Po schłodzeniu, rozwałkowujemy ciasto na podsypanej mąką stolnicy i wykładamy nim formę do tarty (ok. 24 cm średnicy). Ciasto nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy (np. suchą fasolą). Pieczemy w piekarniku na-grzanym do 180°C przez 15 minut. Następnie zdejmujemy obciążenie i pieczemy jeszcze 10 minut, aż ciasto się lekko zarumieni.
Szparagi myjemy, odłamujemy zdrewniałe końcówki i blanszujemy w osolonej wo-dzie przez 3-4 minuty. Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. W misce roztrzepuje-my jajka ze śmietaną, dodajemy starty ser, sól, pieprz i gałkę muszkatołową do sma-ku. Szparagi po dwa owijamy szynką parmeńską i regularnie rozkładamy na podpie-czonym cieście. Całość zalewamy mieszanką śmietanowo-jajeczną. Tartę wstawia-my do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez 25-30 minut, aż masa się zetnie i lekko zarumieni.
Klasycznym dodatkiem do jaj i szparagów jest sos holenderski. Bez trudu wykonacie go samodzielnie.
Składniki na sos holenderski:
Sposób przygotowania: W rondelku rozpuszczamy masło. Żółtka starannie oddzie-lamy od białek i umieszczamy w szklanej misce. Miskę z żółtkami ustawiamy na garnku z gotującą się wodą, tak aby woda nie dotykała dna miski. Palnik ustawiamy na niewielką moc, tak aby woda jedynie delikatnie bulgotała. Ubijamy za pomocą ręcznej trzepaczki lub blendera typu żyrafa, bez przerwy, aż żółtka napowietrzą się i podwoją swoją objętość. Dodajemy sól i pieprz. Nie przerywając ubijania, bardzo powoli, cienką strużką wlewamy rozpuszczone, gorące masło. Po dodaniu całego masła, miskę zdejmujemy z garnka z gorącą wodą i jeszcze przez chwilę ubijamy, aż naczynie lekko ostygnie. Ciepły sos, od razu dodajemy do szparagów i jajek. Nie podgrzewamy ponownie, ponieważ sos mógłby się rozwarstwić.
Artykuł reklamowy
Artykuł został dodany przez firmę
Inne publikacje firmy
Podobne artykuły
Komentarze